Zasady bezpieczeństwa i środki zapobiegawcze w celu ochrony mienia przed włamaniem

Zasady bezpieczeństwa i środki zapobiegawcze w celu ochrony mienia przed włamaniem

Dom lub mieszkanie, będące efektem ciężkiej pracy przez długie lata, mogą być obiektem zainteresowania dla złodziei. W związku z tym, istotne jest podjęcie wszelkich starań w celu zminimalizowania ryzyka kradzieży lub włamania do naszego domu. Poniżej przedstawiamy kilka sugestii jak skutecznie uniknąć takich niebezpiecznych sytuacji. Często złodziej nie potrzebuje dużo czasu, aby nas okraść. Powinniśmy więc troszczyć się nie tylko o własne dobra, ale również o te należące do naszych sąsiadów. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia powiadommy Policję. Wspólnie możemy skutecznie wyeliminować przestępców z naszego otoczenia.

Przed opuszczeniem domu lub mieszkania, przyłóżmy wszelkich starań, aby po powrocie nie spotkała nas niemiła niespodzianka. Zastanówmy się jak odpowiednio zabezpieczyć swoje miejsce zamieszkania. Choć nie ma doskonałych metod zabezpieczeń przed włamaniem, sami możemy przyczynić się do zmniejszenia tego ryzyka. Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem, poprośmy go więc, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Możemy mu także powierzyć komplet kluczy i poprosić, aby co jakiś czas przewietrzył mieszkanie i włączył światło wieczorem, a także uprzątnął reklamy z wycieraczki oraz wyjął korespondencję ze skrzynki pocztowej.

Zabezpieczenie domu przed włamaniem może być kosztowne i skomplikowane, ale pamiętajmy, że im więcej cennych rzeczy jest w naszym mieszkaniu/domu, tym zabezpieczenia powinny być lepsze. Oprócz metod technicznych, ważną rolę odgrywają tzw. „bezpieczne postawy”, które uniemożliwiają potencjalnym włamywaczom typowanie mieszkań i domów mogących stać się ich łupem.

Przed opuszczeniem domu zamknijmy drzwi i okna, a jeśli zamieszkujemy wolno stojący budynek, pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych. Nie informujmy publicznie o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy takich wiadomości na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy także o tym, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji publikujmy dopiero po powrocie.

Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, postaraj się o solidne ogrodzenie i odpowiednie oświetlenie posesji, a także zainstaluj system alarmowy i antywłamaniowy oraz domofon. Zamontuj drzwi przeciwwłamaniowe oraz atestowane zamki na drzwiach wejściowych, w oknach oraz drzwiach balkonowych. W mieszkaniach na parterze zamiast krat w oknach i drzwiach, które ułatwią dostanie się na wyższe piętra, zainstaluj rolety przeciwwłamaniowe.

Policjanci traktują każde zgłoszenie bardzo poważnie, jednak brak świadków i upływ czasu od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa stanowią duże utrudnienie. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szansę na wykrycie sprawcy. Dlatego, jeśli padniemy ofiarą kradzieży lub włamania, niezwłocznie wezwijmy Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie przesuwać, nie sprzątać, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło – w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.