Zakład Pediatrii i Alergologii w Zagłębiowskim Centrum Onkologii zdobywa nowego partnera społecznego – Fundację Dr Clown
Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej ma powody do radości. Ich Departament Pediatrii i Alergologii nawiązał oficjalną współpracę z nowym partnerem społecznym, Fundacją Dr Clown. Wolontariusze fundacji przekazali lekarzom tablicę pamiątkową, symbolizującą rozpoczęcie swojej działalności w placówce.
Wiadomo, że pobyt w szpitalu często jest źródłem lęków dla małych pacjentów i ich bliskich. Doktorzy Clowni, którzy są wolontariuszami Fundacji, wykorzystują moc uśmiechu, aby pomóc dzieciom pokonać strach, a także dodają im energii i siły na drodze do zdrowia.
– Cieszymy się z tego, że możemy dodać trochę radości do codziennego życia naszych małych pacjentów. Chcemy, aby czas spędzony w szpitalu nie był jedynie trudny, ale także pełen zabawy i pozytywnych emocji – mówią wolontariusze Fundacji.
Przyodziani w kolorowe stroje, które skupiają uwagę dzieci na czymś innym niż szpitalna atmosfera, Doktorzy Clowni wykorzystują interaktywne gry, animacje i rozmowy, aby pomóc małym pacjentom poczuć się bezpiecznie i pewnie.
Fundacja Dr Clown nieustannie poszerza swoje działania. W chwili obecnej, ponad 450 przeszkolonych wolontariuszy regularnie odwiedza ponad 40 tysięcy dzieci w szpitalach i różnych placówkach na terenie całego kraju.
Po otrzymaniu dofinansowania od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Dr Clown rozpoczyna nowy projekt mający na celu podniesienie wiedzy i umiejętności swojej kadry oraz wolontariuszy. 100 pracowników Fundacji, którzy pracują z osobami o ograniczeniach ruchowych, leczonymi na oddziałach psychiatrycznych oraz w specjalistycznych ośrodkach wsparcia z orzeczeniem niepełnosprawności oznaczonym symbolem 02-P oraz z osobami neuroróżnorodnymi, weźmie udział w szkoleniach. Najbardziej zaangażowani wolontariusze zostaną wybrani przez koordynatorów do uczestnictwa w projekcie.
– W ramach tego projektu planujemy przeprowadzić szkolenie wyjazdowe trwające sześć dni dla naszych 100 Doktorów Clownów. Uczestnicy projektu otrzymają także wsparcie indywidualne, które pomoże im zrozumieć swoje doświadczenia w pracy z osobami niepełnosprawnymi – informuje Fundacja Dr Clown.
Projekt będzie realizowany aż do końca roku 2024.