Rewitalizacja Dąbrowy Górniczej – drugi etap projektu "Fabryka Pełna Życia" zyskuje wsparcie finansowe
Drugi etap innowacyjnego projektu „Fabryka Pełna Życia” w Dąbrowie Górniczej otrzymał znaczne wsparcie finansowe, które pochodzi zarówno z funduszy unijnych, jak i krajowych. Wsparcie to ma służyć dalszemu rozwojowi przedsiębiorczości na terenie miasta oraz odnowieniu budynków o historycznym charakterze.
14 listopada 2024 roku, zarząd województwa śląskiego ogłosił listę ośmiu wyjątkowych projektów, które zdobyły dofinansowanie z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projektem, który wyróżnił się wśród nich był właśnie „Fabryka Pełna Życia – centrum przedsiębiorczości”. Projekt ten jest kontynuacją ambitnej strategii rozwoju Dąbrowy Górniczej. Drugi etap budowy projektu jest warty 53 miliony złotych – prawie 21 milionów złotych pochodzi z funduszy unijnych, natomiast około 3 miliony złotych to środki krajowe.
Prezes Fabryki Pełnej Życia, Wojciech Czyżewski, nie kryje satysfakcji z pozyskanych funduszy. Dzięki nim możliwe będzie zakończenie budowy przestrzeni publicznych oraz odnowienie trzech zabytkowych hal. Jedną z nich jest hala „Ząbkowice”, która po rewitalizacji ma pełnić różnorodne funkcje – gastronomiczną, targową i usługową. Hala, która powstała na początku XX wieku, będzie oddawać hołd Hutie Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach swoim wystrojem. Dodatkowo, hala będzie gościć ekspozycje dotyczące lokalnego przemysłu.
W ramach projektu przygotowano również plany na usługowo-handlowy pasaż, który ma łączyć halę „Ząbkowice” z przestrzenią muzealną dedykowaną historii przemysłu Zagłębia Dąbrowskiego, w tym Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek „Defum”. Zachodnią część nowo wybudowanego rynku będzie dopełniał odnowiony budynek dawnej kotłowni, który zostanie zaadaptowany na obiekt usługowo-handlowy.
Marcin Bazylak, prezydent miasta Dąbrowa Górnicza, podkreśla, że uzyskanie dofinansowania to efekt długotrwałych działań i wysiłków lokalnej społeczności oraz administracji. Wszystko zaczęło się od zakupu terenów po dawnej fabryce, a udział w Modelowej Rewitalizacji Miast oraz przygotowanie koncepcji projektu to kolejne kroki, które przyczyniły się do zdobycia funduszy unijnych. Na dzień dzisiejszy, Fabryka Pełna Życia na budowę nowego centrum pozyskała już łącznie ponad 101 milionów złotych. Przetarg na wykonawcę pierwszego etapu budowy jest już w trakcie przygotowania, a otwarcie ofert planowane jest na 25 listopada.
Projekt „Fabryka Pełna Życia” zakłada zastosowanie nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań, które mają wspierać zieleń oraz tożsamość przemysłową miasta. Wśród nich znalazło się m.in. utworzenie zielonego pasażu, ogrodu deszczowego czy systemów gromadzenia deszczówki. Rozpoczęcie prac budowlanych przewidziano na początek przyszłego roku, a pierwsze odnowione obiekty mają być dostępne dla mieszkańców już w 2027 roku.