Rewitalizacja Dąbrowy Górniczej: druga faza projektu "Fabryka Pełna Życia" zyskuje znaczne wsparcie finansowe

Rewitalizacja Dąbrowy Górniczej: druga faza projektu "Fabryka Pełna Życia" zyskuje znaczne wsparcie finansowe

W mieście Dąbrowa Górnicza, rozpoczęła się druga faza realizacji projektu zatytułowanego „Fabryka Pełna Życia”. Projekt ten cieszy się dużym poparciem finansowym, zarówno ze strony funduszy unijnych jak i budżetu państwa. Wsparcie to ma na celu stymulację lokalnej przedsiębiorczości oraz rewitalizację obiektów o znaczeniu historycznym.

14 listopada 2024 roku, zarząd województwa śląskiego ogłosił wybór ośmiu projektów, które otrzymały dofinansowanie z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Wśród wybranych projektów znalazła się kontynuacja inicjatywy „Fabryka Pełna Życia – centrum przedsiębiorczości”, będąca elementem ambitnej strategii rozwojowej Dąbrowy Górniczej. Łączny koszt drugiej fazy tego przedsięwzięcia wynosi 53 miliony złotych, z czego blisko 21 milionów pochodzi bezpośrednio z funduszy Unii Europejskiej, a około 3 miliony to środki krajowe.

Wojciech Czyżewski, prezes Fabryki Pełnej Życia, podkreśla, że pozyskane środki umożliwią dokończenie budowy miejsca publicznego oraz odnowienie trzech monumentów, w tym hali „Ząbkowice”. Ta zabytkowa hala, wzniesiona na początku XX wieku, ma pełnić rolę centrum gastronomiczno-targowo-usługowego. W swoim wnętrzu będzie gościła wystawy poświęcone lokalnemu przemysłowi oraz nawiązywała do Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach.

W ramach tego projektu przewidziano również stworzenie pasażu handlowo-usługowego łączącego halę „Ząbkowice” z muzealną przestrzenią dedykowaną historii przemysłu Zagłębia Dąbrowskiego, w tym historycznej Fabryce Obrabiarek „Defum”. Zachodnią część nowo powstałego rynku uzupełni odrestaurowany budynek dawnego zakładu grzewczego, który zostanie przekształcony na obiekt usługowo-handlowy.

Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, podkreśla, że uzyskanie dofinansowania jest efektem długotrwałych działań lokalnych władz. Te rozpoczęły się od zakupu terenów po dawnej fabryce, zawierały udział w Modelowej Rewitalizacji Miast i przygotowanie koncepcji projektu, co przyczyniło się do zdobycia środków unijnych. Prezydent z zadowoleniem odnotowuje, że decyzja o dofinansowaniu potwierdza zaangażowanie wielu osób, które przez lata pracowały nad tym projektem.

Na realizację „Fabryki Pełnej Życia” pozyskano już ponad 101 milionów złotych z funduszy unijnych. Trwają obecnie przygotowania do przetargu na wykonawcę pierwszego etapu budowy, a otwarcie ofert planowane jest na 25 listopada. Rozpoczęcie prac budowlanych przewidziano na początek przyszłego roku, a pierwsze odrestaurowane obiekty mają być dostępne dla mieszkańców już w 2027 roku.

Projekt ten zakłada wykorzystanie nowoczesnych, środowiskowo przyjaznych rozwiązań wspierających zieleń oraz przemysłową tożsamość Dąbrowy Górniczej. Wśród planowanych działań znajdują się budowa zielonego pasażu, ogrodu deszczowego oraz systemów gromadzenia deszczówki. To wszystko ma na celu podniesienie standardów ekologicznych nowo powstałego centrum.