Porady dotyczące zabezpieczenia domostwa przed włamaniem w okresie noworocznym
Okres na przełomie lat jest często wykorzystywany przez przestępców do popełniania włamań do domów i mieszkań. Z tych powodów proponujemy zwiększoną ostrożność oraz dodatkową uwagę na stan, w jakim pozostawiamy nasze mienie. Podajemy poniżej kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w ochronie naszego dobytku.
Przeciwdziałanie włamaniom może być skomplikowane i kosztowne – liczba wartościowych przedmiotów w mieszkaniu ma bezpośredni wpływ na jakość i cenę niezbędnych zabezpieczeń. Przestępca często przed atakiem próbuje uzyskać informację, czy ryzyko zostania złapanym jest opłacalne, biorąc pod uwagę wartość potencjalnego łupu.
Równie ważne co techniczne zabezpieczenia są tzw. „bezpieczne postawy”, które utrudniają przestępcom dokonanie wyboru mieszkania do włamania. Oto kilka rad, które mogą pomóc:
Zamykaj drzwi przy domofonie, to pierwsza bariera ochronna dla przestępcy. Po zmierzchu staraj się zasłaniać okna, niezależnie od piętra, na którym mieszkasz. Włamywacz często obserwuje mieszkanie z zewnątrz, odsłonięte okna ułatwiają mu ocenę wartości przedmiotów w mieszkaniu. Nie zostawiaj kluczy w „umówionych” miejscach, takich jak pod wycieraczką czy na parapecie. Nie powinieneś również umieszczać informacji o swojej nieobecności na drzwiach – to daje przestępcy informacje o dostępnym czasie na włamanie.
Gdy musisz opuścić mieszkanie tylko na chwilę, zostaw włączone radio – może to zmylić przestępców. Gdy planujesz dłuższą absencję, poproś znajomych o opróżnianie skrzynki pocztowej – nagromadzona korespondencja może być sygnałem, że nikogo nie ma w domu. Podobnie możesz prosić sąsiadów o zbieranie ulotek spod drzwi. Przydają się też znajomi, którzy odwiedzą mieszkanie podczas twojej nieobecności i wykonywać codzienne czynności: otwierać okna czy zapalać światła po zmroku.
Przy zamawianiu remontu lub naprawy sprzętu dobrze jest korzystać z polecanych ekip. Jeśli zgubisz klucze, natychmiast wymień przynajmniej jeden zamek – możliwe, że ktoś je Tobie ukradł. Nie dziel się informacjami o swoich planach wyjazdowych na forum publicznym i nie chwal się nowymi cennymi nabytkami. Dbaj o to, by dzieci nie nosiły kluczy ze sobą do szkoły – lepiej jest, gdy zostawią je u zaufanych sąsiadów.
Staraj się nie trzymać wszystkich kosztowności w jednym miejscu i unikaj typowych schowków, takich jak słoiki z mąką czy zamrażarka. Zdecydowanie lepsze są nietypowe rozwiązania, ale nie dziel się swoimi „odkryciami” z sąsiadami. Gdy zauważysz, że ktoś obcy był w mieszkaniu, jak najszybciej powiadom policję.
PAMIĘTAJ! Dobry sąsiad może być najlepszym zabezpieczeniem Twojego mieszkania. Bądź czujny i interesuj się obcymi osobami na klatce schodowej.