Najpopularniejsze miejsca w Dąbrowie Górniczej
Dąbrowa Górnicza jest miastem położonym na terenie mocno zabudowanym. Mimo wszystko turyści mogą zdziwić się tym, że większość miejsc, które warto odwiedzić w tym rejonie, jest położone blisko natury. Tereny przyrodnicze na przykład w postaci jezior są jednymi z najciekawszych atrakcji, które znajdziemy w tym regionie!
Jezioro Pogoria – akweny wodne są popularne nie tylko na Warmii
Pogoria to w rzeczywistości kilka zbiorników wodnych, które znajdziemy nieopodal Dąbrowy Górniczej. Z całą pewnością mogą stanowić nie tylko ciekawe miejsce dla turystów, ale także cel podróży dla miejscowych, którzy są już zmęczeni miastową panoramą charakterystyczną dla okolic Dąbrowy. Za jeziorami Pogoria stoi ciekawa historia. Są to tak naprawdę zbiorowiska piasku dla miejscowych kopalni, które w pewnym momencie zostały zalane wodą. Po latach stały się pięknym krajobrazem turystycznym oraz miejscem zasiedlanym przez różnorodne gatunki zwierząt.
Jeżeli szukacie okolicznego miejsca do rekreacji w środowisku przyrody, z całą pewnością możemy polecić jeziora Pogoria jako cel podróży. Pomimo tego, że te jeziora zostały wykreowane w sztuczny sposób, teraz ze względu na to, że stanowią dom dla zwierząt, są chronionym krajobrazem. Prawdopodobnie nikt w momencie wydobywania piasku do celów kopalnianych nie spodziewał się tego, że w niedalekiej przyszłości powstaną tutaj akweny wodne będące jedną z najciekawszych atrakcji przyrodniczych Górnego Śląska.
Kompleks powyższych jezior tworzą cztery różne zbiorniki wodne. Pogoria składa się na łączny obszar w postaci 860 hektarów. Każdy z akwenów charakteryzuje się innym otoczeniem i ma co innego do zaoferowania. Dlatego też przyjezdni powinni wybrać ten, który najlepiej sprosta ich wymaganiom podczas wakacyjnego wypoczynku. Dużą zaletą tej okolicy jest to, że można tutaj wypoczywać na łonie natury niezależnie od temperatury. Dlatego też ludzie korzystają z uciech śląskich jezior zarówno latem, jak i zimą.
Można powiedzieć, że miejsce to w zasadzie nigdy nie jest puste. Po przyjeździe na miejsce będziecie jednak zaskoczeni jak spokojnie i cicho jest w tej okolicy. Wszystko ze względu na ściśle przestrzeganą ochronę przyrody na terenie Pogorii. W okolicy ruch samochodowy jest zabroniony. Dlatego najlepszym sposobem na transport jest poruszanie się za pośrednictwem szlaków rowerowych.
Najpopularniejszym z czterech zbiorników jest Pogoria III. To właśnie tam gromadzą się turyści w trakcie lata ze względu na to, że piaszczyste plaże umożliwiają im swobodny wypoczynek na przemian z kąpielą. Nie wszystkim może odpowiadać, że w środku lata będzie tutaj tłumnie, ponieważ to właśnie na trzecim akwenie wodnym skupione zostały najpopularniejsze atrakcje turystyczne.
Jeżeli planujecie wypoczynek w spokojnej okolicy, lepszym wyborem będzie Pogoria II. Jest to najmniejszy z okolicznych zbiorników wodnych. Stanowi dom dla ptactwa wodnego i innych niewielkich zwierząt. Z tego akwenu korzystają wędkarze i wielbiciele zwierząt, którzy pragną przyglądać się im w naturalnym środowisku.
Pustynia Błędowska – Obszar nazywany przez turystów Polską Saharą
Polska Sahara jest niecodzienną atrakcją turystyczną, której nie możecie przegapić, jeśli znajdziecie się na Śląsku. W końcu, kiedy mamy okazję ku temu, aby odwiedzić prawdziwą pustynię i to bez konieczności opuszczania naszego kraju? Nic dziwnego zatem, że to miejsce tak dobrze radzi sobie z przyciąganiem turystów ze wszystkich stron Polski. Prawdopodobnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że mamy w Polsce jeden z największych terenów w całej Europie, na którym występują piaski śródlądowe.
Faktem jest również to, że w wyniku postępującego zalesienia tego obszaru tak zwana Polska Sahara jest coraz mniejsza, jednak nadal imponuje swoją estetyką i nietypowym jak na nasz klimat widokiem, który oferuje turystom. Warto również wspomnieć o tym, że nasza rodzima pustynia jest tutaj już od ponad stu lat. Chociaż ze względu na ingerencję człowieka ten teren nie wygląda już tak dziko, nadal możemy zaobserwować tutaj typowe dla pustyni rośliny i fantastyczną okolicę pokrytą prawdziwymi wydmami piaskowymi.
Pustynia Błędowska może być nieco trudnym do przemierzania obszarem, który nie będzie nadawał się na spacer dla osób starszych lub rodzin z małymi dziećmi. Jednak organizatorzy okolicznych atrakcji turystycznych pomyśleli o tym za nas i stworzyli specjalne punkty widokowe nieopodal Dąbrowy Górniczej. Dzięki nim możemy odwiedzić okolicę z perspektywy punktów widokowych i rzucić okiem na pełen obraz natury bez konieczności przemierza wielu kilometrów pieszo.
Najpopularniejszym punktem widokowym w okolicach naszej rodzimej pustyni jest tak zwana Góra Czubatka. Jej wysokość to 382 metry nad poziomem morza. Ten punkt widokowy znajduje się w niewielkiej miejscowości o nazwie Klucze. Warto odwiedzić to miejsce, ponieważ oprócz pięknych widoków znajdziemy tutaj także bezpłatny parking. Jeżeli w trakcie oglądania tego cudu natury nabierzemy ochoty na spacer nieopodal pustyni, możemy wyruszyć szlakiem, który poprowadzi nas do pustyni wprost z okolicznego lasu. Przygotowany szlak ma jedynie kilometr długości i jest świetnym miejscem na powolny i relaksujący spacer.
Kultura i historia Zagłębia Dąbrowskiego – Muzeum Sztygarka
Muzeum Sztygarka to kolejne ciekawe miejsce, które warto odwiedzić podczas wakacji w Dąbrowie Górniczej. Budynek będący miejscem muzeum został wybudowany w roku 1839. Aby dotrzeć do muzeum, wystarczy, że skierujemy się w stronę ulicy Legionów Polskich nieopodal jednej ze szkół na terenie Dąbrowy. Wszyscy w okolicy znają muzeum pod charakterystyczną nazwą Sztygarka. Chociaż to miejsce istniało od wielu lat, do obecnej formy miasto przebudowało je dopiero w 1997 roku. Wtedy właśnie wnętrze zostało wyremontowane.
To miejsce jest fantastycznym sposobem na to, aby poszerzyć swoją wiedzę o całym regionie Zagłębia Dąbrowskiego. W salach muzeum znajdziemy różnorodne ekspozycje i przedmioty reprezentujące historię i kulturę tego miejsca. Niektóre z nich są archeologicznymi artefaktami wydobytymi na terenie Dąbrowy Górniczej i okolic. Turyści chwalą to miejsce przede wszystkim za atrakcję znaną jako Skarb Hutnika. Jest to sala przeznaczona do przedstawiania znalezisk archeologicznych, które udało się odkryć na terenie zagłębia.
Można w tym miejscu także podziwiać starodawny proces przerabiania metali zgodnie ze średniowiecznymi zasadami. Możemy zobaczyć, w jaki sposób średniowieczni rzemieślnicy przetapiali metale. W sali Skarbu Hutnika możemy też podziwiać skamieliny przywiezione z okolic regionu. Zdaniem archeologów niektóre z nich mogą mieć nawet 150 milionów lat. Tak wiele artefaktów zebranych w jednym miejscu z całą pewnością zachęci miłośników historii i kultury polskiej do tego, aby odwiedzić to miejsce.
Jeśli odwiedzisz Sztygarkę, skorzystaj z okazji i zajrzyj do okolicznego parku!
Kiedy opuścimy teren Muzeum Sztygarka, znajdziemy się nieopodal parku. W tym właśnie parku możemy odwiedzić kolejną atrakcję turystyczną, którą stanowi pomnik Stanisława Staszica. Był to ceniony polski pisarz i członek Izby Edukacyjnej Księstwa Warszawskiego. Sprawował pozycję radcy stanu w Księstwie Warszawskim. W parku czeka na nas jeszcze jedna interesująca atrakcja. Jest nią tak zwana Kopalnia Ćwiczebna, Powstała w 1929 roku. Bilety wstępu do kopalni możecie kupić bezpośrednio w punkcie z biletami, który znajduje się na terenie Muzeum Sztygarka.