Polski folklor na międzynarodowej arenie – sukces Zespołu Pieśni i Tańca PKZ "Gołowianie" na chorwackim festiwalu

Polski folklor na międzynarodowej arenie – sukces Zespołu Pieśni i Tańca PKZ "Gołowianie" na chorwackim festiwalu

Zespół Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie” potwierdził, jak wielką wartość ma polski folklor na międzynarodowej scenie artystycznej. Występując podczas Międzynarodowego Festiwalu Tamburynów i Folkloru w Chorwacji, zespół dwukrotnie stanął na scenie, za każdym razem zdobywając uznanie widzów.

Od 27 czerwca do 1 lipca 2024 roku, Zespół Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie” miał zaszczyt reprezentować Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Tamburynów i Folkloru. To prestiżowe wydarzenie odbywało się w malowniczej Gornej Stubicy w Chorwacji. Była to już piętnasta edycja festiwalu, który przyciąga zespoły folklorystyczne z całego świata, w tym z Niemiec, Słowenii, Czech i oczywiście Chorwacji.

„Gołowianie” zaprezentowali swoje umiejętności dwukrotnie w ciągu jednego dnia festiwalu, co było dużym zaszczytem. Najpierw, na scenie zlokalizowanej pod zamkiem w Gornej Stubicy, zaprezentowali suitę tańców zagłębiowskich, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem widzów. Później tego samego dnia, mieli okazję pokazać tańce i pieśni z regionu lubelskiego, co podkreślało różnorodność polskiego folkloru.

Za organizację festiwalu odpowiadało stowarzyszenie KUD Matija Gubec z Gornej Stubicy. Wydarzenie to jest jednym z ważniejszych punktów na mapie europejskich festiwali kulturalnych, umożliwiając wymianę doświadczeń między zespołami folklorystycznymi z różnych krajów oraz promocję ich tradycji. „Gołowianie” swoim udziałem nie tylko wzbogacili program artystyczny wydarzenia, ale również podkreślili znaczenie polskiego folkloru na międzynarodowej scenie.

Udział w chorwackim festiwalu to kolejny duży krok dla Zespołu Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie”, który od lat promuje polską kulturę ludową za granicą. Poprzez swoje występy, zespół nie tylko buduje swoją markę, ale również przyczynia się do popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego na świecie. Jest to dowód na to, że polski folklor jest doceniany i zdobywa coraz większe uznanie wśród międzynarodowej publiczności.

Powrót z Chorwacji zespół „Gołowianie” przyjął z nowymi inspiracjami i motywacją do dalszej pracy. Ich udział w tak prestiżowym wydarzeniu to dowód na to, że polski folklor ma swoje miejsce na międzynarodowej scenie i może konkurować z najlepszymi zespołami folklorystycznymi z całej Europy.