Onkologiczny przełom w Dąbrowie Górniczej: Liczba operacji przekroczyła tysiąc na rok
Chirurgia onkologiczna w dąbrowskim Zagłębiowskim Centrum Onkologii odnosi coraz większe sukcesy. Kilka lat temu, kiedy rozpoczynaliśmy naszą działalność, liczba przeprowadzanych operacji wynosiła nieco mniej niż czterysta rocznie. Dziś jest to już ponad tysiąc zabiegów rocznie – cieszy się dr Janusz Sznajder, ordynator oddziału chirurgii onkologicznej w tym ośrodku.
Najczęściej operujemy pacjentki z diagnozą raka piersi oraz pacjentów cierpiących na raka jelita grubego. Poza tym, coraz częściej do nas trafiają osoby z nowotworami wątroby, trzustki czy żołądka. Przedsięwzięcia chirurgiczne wykonujemy także u osób ze zdiagnozowanym czerniakiem. W skład procedur wchodzi możliwość wykonania techniki węzła wartowniczego oraz potencjalnej limfadenektomii, czyli ekstrakcji węzłów chłonnych – wyjaśnia lider dąbrowskiego zespołu chirurgii onkologicznej.
Ważnym aspektem naszej działalności jest także promocja edukacji kolejnych specjalistów. Dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem, wspieramy rozwój opieki nad pacjentem onkologicznym. Jesteśmy dumni z realizowanych programów wsparcia, które prowadzimy we współpracy z partnerami społecznymi – Fundacją Oko w Oko z Rakiem, Fundacją Rak’n’Roll. Wygraj Życie oraz wolontariuszkami, które szyją torby na dreny i serduszka dla naszych pacjentów – dodaje dr Sznajder.
Pacjent, który poddany został operacji w Zagłębiowskim Centrum Onkologii może liczyć na kompleksową i ciągłą pomoc medyczną nie tylko w obszarze chirurgii onkologicznej, ale również onkologii klinicznej, radioterapii oraz chemioterapii.
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów co roku w Polsce diagnozowanych jest ponad 146 tysięcy nowych przypadków nowotworów. Głównymi typami nowotworów u kobiet są rak piersi, płuc i jelita grubego, natomiast u mężczyzn są to gruczoł krokowy, płuco i jelito grube.