Modernizacja Dąbrowy Górniczej
Mniej więcej sto lat temu uznaliśmy Dąbrowę Górniczą za miasto. To właśnie wtedy w tym miejscu pracowała fabryka, która rozwijała się wraz z Dąbrową. Miasto to było niezwykle zależne od produkcji wspomnianej przez nas fabryki. Jesteśmy pewni, że przychody, które generowała, przyczyniły się do rozwoju samej gminy. Prawdopodobnie w całkiem dużym stopniu. Niektórzy w zabawny sposób powiadają, że centrum Dąbrowy Górniczej znajduje się dopiero w Sosnowcu. Przyjezdni są niezwykle zdziwieni. Jednak przekonaliśmy się na własne oczy o tym, że Dąbrowa nie ma swojego centrum miasta.
Rozwój placu i pałacu w Dąbrowie
Przede wszystkim pod pałacem kultury zauważymy pewną namiastkę centrum miasta. Zdaniem mieszkańców jest to jednak za mało. Godne uwagi zatem są plany władz miasta dotyczące rozbudowy tej części. Chociaż teren wokół głównego placu wygląda schludnie, nie zachęca nikogo do pozostania na dłużej. Odrobina kostki brukowej, która została otoczona zielenią. Prawdopodobnie nie znajdziemy tam zbyt ciekawych atrakcji. Dodatkowo w takich miejscach w Dąbrowie, szum samochodów jest nie do zniesienia. Dodajmy do tego odgłosy wydawane przez tramwaje.
Pomnik w Dąbrowie
Pomnik w samym sercu Dąbrowy Górniczej stanowi dla mieszkańców bardzo ważny symbol tego miejsca. Są gotowi bronić go za wszelką cenę. Za pośrednictwem pomnika przypominamy w tym miejscu o zasługach Bohaterów Czerwonych Sztandarów. Chociaż pomnik opowiada o istotnej rewolucji z ubiegłego wieku, jest to relikt PRL-u. Władze miasta miały w planach, aby pomnik zniknął wraz z poprzednim ustrojem politycznym. Na przekór tym założeniom mieszkańcy uratowali istnienie pomnika. Prawdopodobnie starsze pokolenie widzi w nim istotny symbol miasta. Jeden z urzędników uznał, że centrum Dąbrowy Górniczej po prostu jest, jakie jest i trudno o zmianę.
Wielka szansa dla Dąbrowy Górniczej
Dąbrowa Górnicza ma nietypowe urodziny. Wszystko ze względu na to, że świętuje już setną rocznicę otrzymania praw miejskich. Wprawia to wielu mieszkańców tego zakątka w ogromny zachwyt. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele dawnych reliktów skrywa to miasto? Gdy obejdziemy główny gmach, prawdopodobnie zauważymy ogromną fabrykę. Jest to miejsce, które funkcjonowało jeszcze 50 lat temu. Fabryka wielokrotnie zmieniała swojego właściciela. Od czasu do czasu kto inny ją wykupował i wykorzystywał do indywidualnej produkcji różnorodnych maszyn. Dlatego, jeśli zapytamy, co produkowano w tej fabryce, lepiej od razu zastanowić się nad tym, czego tutaj nie produkowano. W fabryce pracownicy tworzyli niegdyś kotły parowe, później rury, następnie wyciągi i elementy do aut.
Fabryka w Dąbrowie doczekała się śmierci naturalnej
Wraz z Polską Rzeczpospolitą ludową doczekaliśmy się zupełnie nowych czasów, które wywierały swój wpływ na poczynania w fabryce Dąbrowy. Zakład ten radził sobie doskonale do lat 60. i dawał miejsce pracy dla ogromnej liczby ludzi. Wszystko szło dobrze, jednak wraz z transformacją technologii i rynku, doczekaliśmy się niechybnych zmian. W końcu w 2015 toku wojewoda sprzedał prawdopodobnie 4 hektary byłej fabryki. O ile nie wszystkie gminy chętnie przejmują tereny byłych zakładów pracy, w tym wypadku nie było problemu. Po niegdyś sławnej fabryce pozostały głównie puste hale. Przede wszystkim przypominamy o tym, że tereny fabryki Defum były bardzo długo tętniącym sercem całej Dąbrowy Górniczej.
Godne uwagi jest również to, z jaką kwotą powiązaliśmy sprzedaż tego miejsca. Cały grunt został wyceniony na około 800 tysięcy złotych. Naszym zdaniem była to niebywała kwota jak na sprzedaż terenu nieużytkowego. Pamiętajmy jednak o tym, że nie wszystko damy radę zachować. Czasem większe niż oczekujemy.
Stare hale fabryki Defum są odrestaurowywane i zachwycają mieszkańców
Chociaż przyznamy, że obywatelskie odczucia są o wiele ważniejsze w tym miejscu od samej architektury. To powiemy z ręką na sercu, że nie brakuje zarówno tego, jak i tego rozwiązania. Chociaż władze miasta otoczyły fabrykę płotem, po wielu latach istnieje możliwość zwiedzania tego miejsca. Jest regularnie odnawiane, natomiast efekty tych działań widzimy gołym okiem. Chociaż mieszkańcy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że zakład istniał, szybko zapomnieli o słynnej fabryce.
Latem 2021 roku pracownicy gminy uporządkowali teren fabryki. Władze uznały, że pragną zwrócić to potomne miejsce zarówno samemu miastu, jak i jego mieszkańcom. Dlatego uznaliśmy, że jest to inwestycja naprawdę godna pochwały. Przede wszystkim wspomnijmy o imprezach, które się tam odbywają. Uporządkowana fabryka jest miejscem świetnym na rozmaite eventy i spotkania kulturowe. Władze miasta mają w planie także urządzenie dużego ogrodu na terenie fabryki. Niewątpliwie zwiększy to jej walory estetyczne, jak i praktyczne.
Jak wyglądają pomysły na wykorzystanie pozostałej części fabryki?
Na dzisiejszy moment władze miasta mają prawdziwą lawinę pomysłów. Ponieważ nie są jeszcze przekonani co do tego, w jaki sposób zagospodarują aż tyle miejsca. Dlatego przedstawiamy kilka z najpopularniejszych idei. Przede wszystkim myśleli o stworzeniu browaru. Ogromna przestrzeń i zadaszenie świetnie się do tego nadają. Co więcej, powstają też pomysły na dołączenie knajpy w jednej z hali. Oczywiście nie brakuje też pomysłów z zupełnie innych kategorii. Przestrzeń pozwoli na zbudowanie teatru wewnątrz starej fabryki. Jest to kolejny z ciekawych pomysłów.
Tak dużo otwartej przestrzeni dosłownie prosi się o rozbudowanie ciekawych miejsc, w których mieszkańcy spędzą czas ze swoimi rodzinami. Istnieje też pomysł na wyprodukowanie nowej biblioteki miejskiej oraz kina, targu i szeregu barów fast foodowych. Nie brakuje również pomysłów dotyczących edukacji. Architekci uznali, że dawna część biurowa świetnie sprawdzi się jako akademik. Z całą pewnością puste hale są marzeniem wielu architektów i inwestorów z ciekawymi pomysłami na przyszłość miejsca.