Jakie kwasy są najlepsze na przebarwienia? Sprawdzamy
Przebarwienia na twarzy to jeden z częściej poruszanych tematów na forach dermatologicznych. Sprawiają, że skóra wygląda nieestetycznie i może być źródłem kompleksów. Wśród produktów, które mogą istotnie zmniejszyć widoczność plam pigmentacyjnych, znajdują się przede wszystkim kwasy. Które z nich najlepiej poradzą sobie z przebarwieniami o różnym podłożu? Sprawdzamy.
Jak powstają przebarwienia?
Różnego rodzaju plamki czy znamiona na skórze to wynik zlokalizowania się w niej melaniny, która odpowiada m.in. za kolor naszej karnacji. W przypadku, gdy komórki ciała zaczynają produkować zwiększone ilości tej substancji, może ona w nieregularny sposób rozkładać się w skórze, co skutkuje widocznymi przebarwieniami. Do najczęstszych powodów powstawania plam pigmentacyjnych należą:
- brak stosowania filtra ochronnego z odpowiednio wysokim SPF,
- przebyty w przeszłości trądzik,
- predyspozycje genetyczne,
- problemy hormonalne,
- stosowane leki przeciwzapalne,
- antybiotykoterapia,
- niektóre kosmetyki.
Niestety przebarwienia są bardzo trudne w usunięciu, zwłaszcza jeśli występują na skórze od dłuższego czasu. Płytsze, jasnobrązowe zmiany z reguły łatwiej wyeliminować. Proces usuwania przebarwień wymaga zdecydowanie czasu, natomiast jak najbardziej możliwe jest uzyskanie satysfakcjonujących efektów – a to za sprawą szeroko już dostępnych dla konsumentów produktów z kwasami do użytku domowego. W celu redukcji przebarwień bez specjalistycznych zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej, najczęściej stosuje się peeling kwasowy lub serum.
Kwasy na przebarwienia – które najlepsze?
Kwasy to substancje stymulujące skórę do regeneracji. Złuszczają martwy naskórek, przebudowują skórę właściwą, poprawiają jej kondycję. W zależności od tego, z jakiej grupy pochodzi dany kwas, intensywność działania może być różna. Efekt zależy ponadto nie tylko od rodzaju kwasu, ale i jego stężenia czy pH produktu. W przypadku usuwania przebarwień najlepiej sprawdzą się kosmetyki z kwasami AHA, BHA oraz PHA.
- Kwasy AHA (alfahydroksykwasy, kwasy owocowe) to m.in. kwas mlekowy, glikolowy czy migdałowy. Ich działanie ukierunkowane jest przede wszystkim na złuszczanie i poprawianie kolorytu skóry. Kwasy AHA dodatkowo pobudzają fibroblasty do syntezy kolagenu.
- Kwasy BHA (betahydroksykwasy) to np. kwas salicylowy, który ma działanie silnie oczyszczające oraz regulujące wydzielanie łoju. Poprawia także koloryt cery.
- Ostatnia grupa – kwasy PHA (polihydroksykwasy) – działają złuszczająco, natomiast są łagodniejsze od kwasów AHA o podobnym działaniu. W tej grupie wyróżnia się m.in. kwas laktobionowy.
Niektóre produkty dostępne na rynku zawierają także składniki aktywne wspomagające działanie kwasów, przez co możemy liczyć na efekty znacznie szybciej. Jednym z nich jest niacynamid, czyli pochodna witaminy B3. Hamuje on syntezę melaniny i zapobiega odkładaniu się pigmentu w wyższych warstwach naskórka.
Więcej na temat pielęgnacji cery z przebarwieniami przeczytasz na stronie: https://ohmyface.pl/
Uwaga! Stosując kwasy na przebarwienia, konieczne jest zadbanie o ochronę przed słońcem, ponieważ substancje te znacznie uwrażliwiają skórę na szkodliwe promieniowanie UV. Podczas kuracji kwasami, musisz również odpowiednio nawilżać i regenerować skórę.