Ekspansja systemu Metrorower na terenie Śląska od 1 sierpnia – więcej miast i gmin dołącza do projektu
Od 1 sierpnia br., program Metrorower zostanie wdrożony w dodatkowych 23 miastach i gminach na Śląsku – między innymi w Bytomiu oraz Dąbrowie Górniczej. Planowane jest przystosowanie i postawienie stacji rowerowych w tych lokalizacjach, co umożliwi korzystanie z popularnych, żółtych rowerów miejskich.
System Roweru Metropolitalnego wejdzie w życie na terenie 31 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii od początku sierpnia, zasobiony w sumie 7 tysiącami jednośladów. Pierwsza faza tego innowacyjnego projektu ruszyła w ośmiu miastach, a jej oficjalne otwarcie miało miejsce w Katowicach, 26 lutego. Teraz, kolejne miasta, takie jak Dąbrowa Górnicza, Bytom, Mikołów czy Ruda Śląska i Tarnowskie Góry, będą mogły skorzystać z wygodnych rowerów miejskich.
Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM uważa to za znaczące osiągnięcie – największy w Polsce system rowerów miejskich stanowi istotne uzupełnienie dla obecnego systemu Transport GZM. Wyraził nadzieję, że Metrorower, dzięki swojemu rozmachu i innowacyjności, stanie się inspiracją dla innych miast w kraju oraz Europie.
Współpraca Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z firmą Nextbike zaowocowała uruchomieniem systemu na początku roku w ośmiu miastach, z 276 stacjami i 1860 rowerami. Od sierpnia, liczby te znacznie wzrosną – zasięg zostanie rozszerzony o 31 gmin, blisko 1000 stacji i 7000 rowerów. Początkowo planowano to na lata 2024-2025, jednak proces przyspieszył, co na pewno ucieszy mieszkańców nowych miast i gmin w regionie Śląska.
Z dniem 1 sierpnia do największego w Polsce systemu rowerów miejskich dołączy także Dąbrowa Górnicza. Damian Rutkowski, wiceprezydent tej miejscowości poinformował, że na terenie miasta znajdzie się 40 stacji i 370 rowerów. Prace przy montażu stojaków przez firmę Nextbike są już w toku.
W Dąbrowie Górniczej stacje rowerowe pojawią się m.in. koło parku wodnego w Parku Hallera, hali sportowej Centrum, Pałacu Kultury Zagłębia, Muzeum Miejskim Sztygarka, ulicy Ludowej, w Parku Zielona, przy molo Pogoria III, ulicy 11 Listopada oraz przy Placu Hutnika na osiedlu Kasprzaka. Znajdą się również w Ząbkowicach – koło Domu Kultury oraz na stadionie Unii Ząbkowice, a także w Strzemieszycach, przy tężni i bibliotece.
Kazimierz Karolczak podkreśla, że rower w GZM jest traktowany jako pełnoprawny środek transportu. Rower miejski nie jest tylko pojazdem rekreacyjnym – to istotny element zrównoważonego transportu miejskiego, na równi z tramwajem, autobusem czy trolejbusem.