Dąbrowski Szpital Onkologiczny ma ambitne plany: otworzenie szkoły rodzenia i wprowadzenie znieczulenia zewnątrzoponowego

Dąbrowski Szpital Onkologiczny ma ambitne plany: otworzenie szkoły rodzenia i wprowadzenie znieczulenia zewnątrzoponowego

Zagłębiowskie Centrum Onkologii (ZCO) pod kierownictwem swojej dyrekcji zamierza rozpocząć działania, które mają na celu zwiększyć liczbę porodów w dąbrowskim szpitalu. W tym celu planowane jest otwarcie szkoły rodzenia oraz umożliwienie korzystania przyszłym matkom ze znieczulenia zewnątrzoponowego. W tych działaniach kluczową rolę ma do odegrania zespół oddziału położniczo-ginekologicznego.

Współgrające z tymi inicjatywami są również plany zmian organizacyjnych w pracy poradni ginekologicznej. Celem jest zwiększenie liczby pacjentek oraz wykonywanych zabiegów, także po godzinie 16:00. Osiągnięcie co najmniej 50 zabiegów onkologii ginekologicznej stanowi jeden z wymogów, aby ZCO uzyskało prestiżowy status SOLO III, czyli najwyższego poziomu Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego.

Marzena Kula, dyrektor ZCO, wskazuje na kompromisowość przedstawionych działań, które są odpowiedzią na prośbę prezydenta miasta i jego koalicji. Ten ostatni wyraził wątpliwości, czy rozwój onkologii powinien ograniczać inne obszary działalności szpitala. Dyrektor jest gotowa na podjęcie przedstawionych planów, lecz podkreśla, że konieczna jest do tego współpraca ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego.

Jednym z zaplanowanych działań jest pokrycie kosztów dodatkowego anestezjologa, co umożliwi przyszłym matkom korzystanie ze znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu. Zadanie znalezienia takiego lekarza dyrektor powierzyła ordynatorowi oddziału. Ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego ZCO, Jacek Schab, deklaruje gotowość do współpracy z dyrekcją i przeorganizowania pracy oddziału w celu zwiększenia liczby zarówno zabiegów onkologicznych, jak i porodów w szpitalu.

Dyrekcja szpitala jest gotowa do otwarcia szkoły rodzenia. Obecnie brakuje jednak odpowiednich pomieszczeń. Na pomoc zadeklarowały się władze miasta, które planują znaleźć odpowiednie miejsce w pobliżu szpitala. Dodatkowo, w planach jest organizacja „dni otwartych” w soboty na oddziale położniczym. Wtedy przyszłe mamy będą mogły zapoznać się z miejscem, gdzie powitają na świat swoje dzieci.

Prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak, uważa, że stawianie na rozwój usług dla pacjentów onkologicznych przy jednoczesnym utrzymaniu możliwości przyjmowania porodów w ZCO jest rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Wyraził również radość z faktu, że dyrekcja szpitala szuka nowych rozwiązań i wyraził nadzieję, że plany te uda się w pełni zrealizować.