Dąbrowska "Sztygarka" wzbogaci swoje zbiory o elementy lokalnej tradycji
Mimo że muzea w Sosnowcu i Wrocławiu posiadają takie kolekcje, to dąbrowska „Sztygarka” nie miała dotąd w swoim posiadaniu szkła ząbkowickiego. Ta sytuacja ma się jednak niebawem zmienić, kiedy to miejska instytucja zyska na swoje zbiory unikatową serię lokalnych wyrobów szklanych.
Wyroby huty szkła „Ząbkowice”, obejmujące między innymi wazony, patery, salaterki, świeczniki, karafki czy cukiernice, są dobrze znane starszemu pokoleniu, a młodsi niedawno odkryli na nowo ich urok. Szereg osób przyczyniło się do powstania tych wyjątkowych przedmiotów, wśród nich Eryka Trzewik-Drost, Jan Sylwester Drost, Bogdan Kupczyk czy Ryszard Serwicki.
Szkło ząbkowickie było niegdyś niezwykle popularne i powszechne – od lat 60-tych XX wieku artyści związani z hutą szkła „Ząbkowice” tworzyli wiele projektów szklanych naczyń. Po latach zapomnienia, miłośnicy sztuki użytkowej ponownie zwrócili na nie uwagę. Obecnie „ząbkowickie szkło” jest bardzo modne i niemal kultowe, a wyroby z niego wykonane są poszukiwane i chętnie kupowane na internetowych aukcjach czy targach staroci.
Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, podkreśla, że stworzenie w Dąbrowie Górniczej stałej kolekcji szkła ząbkowickiego było od dawna oczekiwane przez mieszkańców i turystów. Planuje pozyskanie takich eksponatów do muzeum, które będą dostępne dla zwiedzających w Domu Kultury w Ząbkowicach. Otwarcie takiej wystawy byłoby niezwykłym wydarzeniem dla dzielnicy miasta, której historia jest nierozerwalnie związana z hutnictwem szkła. Realizacja tego projektu wymaga jednak przygotowań, jak zakup specjalnych, odpowiednio oświetlonych gablot, które pozwolą na odpowiednie wyeksponowanie szklanych artefaktów.