Dąbrowa Górnicza wita nowe inwestycje komunikacyjne: zamknięcie wiaduktu i budowa łącznika drogowego
W mieście Dąbrowa Górnicza nadchodzą istotne przemiany w obszarze infrastruktury komunikacyjnej. Rozpoczynając od 12 sierpnia, kluczowy dla ruchu miejskiego wiadukt ulicy Cupiała zostanie czasowo wyłączony z eksploatacji. Jest to zasadniczy element postępującej budowy nowego łącznika, który ma za zadanie skomunikować ulicę Kolejową z aleją Zagłębia Dąbrowskiego.
Z powodu prowadzonych prac konstrukcyjnych, mieszkańcy muszą być przygotowani na wyłączenie z użytkowania przejazdu przez ww. wiadukt. Lokalna administracja miejska sugeruje skorzystanie z wyznaczonej trasy objazdu. Prowadzi ona przez ulice Graniczną, Piłsudskiego, Poniatowskiego oraz Kolejową, Kościuszki, Limanowskiego, Konopnickiej i Furmana, by ostatecznie dotrzeć do alei Zagłębia Dąbrowskiego. Takie działania obejmujące skierowanie ruchu omijającego miejsce budowy mają na celu minimalizację zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu ruchu drogowego.
Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych, podkreśla, że zamknięcie wiaduktu jest niezbędne dla unowocześnienia infrastruktury drogowej. W ramach prowadzonych prac zostanie zbudowane nowe skrzyżowanie i poszerzony istniejący pas ruchu. Obecnie trwają prace przygotowawcze związane z budową fundamentów pod przyszły mur oporowy, konieczny do wzmocnienia nasypu. Projektowany łącznik drogowy, integrujący się z jezdnią na wiadukcie, ma na celu poprawę warunków podróży i zwiększenie bezpieczeństwa.
Podjęcie inwestycji w formie budowy łącznika to element szerszego planu stworzenia obwodnicy dla miasta Dąbrowa Górnicza. Poprzez realizację tego przedsięwzięcia, natężenie ruchu w centrum miasta winno ulec znacznemu spadkowi. Da to mieszkańcom ulic Kraszewskiego, Kotarbińskiego i Konarskiego odpoczynek od ciężaru intensywnego ruchu drogowego. Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, podkreśla istotność tej inwestycji o wartości 20,8 mln zł. Z tej sumy aż niemal 19,8 mln zł pochodzi z funduszy pozyskanych z dofinansowania Banku Gospodarstwa Krajowego. Przewiduje się, że prace zostaną zakończone w lutym 2025 roku, co przyniesie długoterminowe korzyści dla społeczności lokalnej.