Cyberprzestępstwo na rynku kryptowalut – jak nie dać się oszukać?

Cyberprzestępstwo na rynku kryptowalut – jak nie dać się oszukać?

Niestety, wielu inwestorów z różnych zakątków globu, takich jak Dąbrowa Górnicza na przykład, musiało doświadczyć nieobliczalnej natury i ryzyka związanego z rynkiem kryptowalut. Różne strategie oszustw są stosowane przez cyberprzestępców – a wśród nich popularna jest metoda „na kryptowaluty”, której skutkiem jest zadłużenie ofiary, której nigdy nie powinno się zdarzyć. Nie zawsze do tego potrzeba wyspecjalizowanego złośliwego oprogramowania, wystarczy sprytnie zaplanowany atak socjotechniczny czyli manipulacja psychologiczna. Najczęściej oszuści uwodzą swoje ofiary za pomocą mediów społecznościowych, prezentując obiecujące inwestycje. Kończy się to na ogół instalacją oprogramowania, które przechwytuje dane do logowania do kont bankowych ofiary.

Scenariusz takiego przestępstwa wygląda mniej więcej tak: oszust dzwoni do potencjalnej ofiary, proponując szybką i dużą stopę zwrotu od inwestycji w kryptowaluty. Manipulując swoją „ofiarami”, sprawiają, że te wierzą, iż inwestują w kryptowaluty. W rzeczywistości, to co robią, to instalowanie na swoim komputerze oprogramowania umożliwiającego zdalny dostęp. Potem, pojawia się „przedstawiciel firmy”, proponujący inwestycje w kryptowaluty, najczęściej Bitcoiny. Ofiara jest namawiana do pobrania aplikacji do obsługi zdalnego pulpitu, która pozwala oszustowi na wykonywanie operacji na komputerze ofiary, takich jak zaciąganie szybkich pożyczek czy dokonywanie nieautoryzowanych transakcji.

Policja przestrzega i apeluje o ostrożność podczas dokonywania transakcji przez internet. Jeśli ktoś dzwoni do Ciebie z propozycją szybkiego zarobku na inwestycjach w kryptowaluty i chce zainstalować na Twoim komputerze program do zdalnej kontroli – pomyśl dwa razy! Skonsultuj się z kimś zaufanym i nie daj się zwieść atrakcyjnym ofertom! Jeśli podejrzewasz, że stałeś się ofiarą oszustwa, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem i powiadom policję!

Warto pamiętać:
• Bądź ostrożny podczas kontaktu z osobami proponującymi usługi finansowe przez telefon lub email. Sprawdź ich tożsamość i cel, w jakim się kontaktują.
• Inwestuj tylko jeśli posiadasz podstawową wiedzę na temat technologii Blockchain i kryptowalut.
• Nigdy nie inwestuj więcej, niż jesteś w stanie stracić.
• Przed decyzją o inwestycji sprawdź potencjalnego partnera biznesowego na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego.
• Pamiętaj, aby sprawdzić, czy broker, z którym zamierzasz zawrzeć umowę, jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego lub inne odpowiednie organy.
• Zwróć uwagę na cel inwestycji, zabezpieczenia oraz możliwości reklamowania złych praktyk.
• Sprawdź jurysdykcję prawną emisji kryptowaluty – może być ona przeszkodą w ewentualnym dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych.
• Jeżeli już posiadasz kryptowaluty, pamiętaj, by nie udostępniać dostępu do swojego klucza prywatnego nieupoważnionym osobom.

Ważne! Pracownicy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego nie uczestniczą w transakcjach związanych z kryptowalutami. Powoływanie się na ich udział w transakcjach nabycia lub zbycia kryptowalut jest bezpodstawne i często wykorzystywane przez przestępców do zyskania zaufania i ostatecznie do wyłudzenia środków.