Budowa bloków mieszkalnych przez TBS w Gołonogu ma zakończyć się w 2026 r.

Budowa bloków mieszkalnych przez TBS w Gołonogu ma zakończyć się w 2026 r.

W miejskiej dzielnicy Gołonog, na terenie Dąbrowy Górniczej, trwają prace budowlane nad trzema apartamentowcami o siedmiu piętrach każdy. Prace rozpoczęły się w czerwcu 2023 r., a ich wykonawcą jest firma Remar Budownictwo. Celem jest stworzenie łącznie 168 mieszkań, z których każdy blok będzie zawierał 56. To jest pierwsza inwestycja tego rodzaju w tym miejscu. Większość lokali została już wynajęta, a podczas ostatniego rekrutacji do wynajmu zarejestrowało się aż 70 osób na pozostałe 20 mieszkań. Jeden budynek ma już zamontowane okna, a dwa inne są blisko osiągnięcia stanu surowego zamkniętego.

Przedstawiciel Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o., prezes Leszek Wenda, wyjaśnia, że w budynkach są obecnie instalowane systemy wewnętrzne, a na zewnątrz zainstalowano pojemniki retencyjne do przechowywania deszczówki. W najbliższym czasie rozpoczną się prace tynkarskie i elewacyjne.

Mieszkania będą dostarczone w formule „pod klucz”, wyposażone w kuchenki elektryczne, zlewozmywaki oraz łazienki. Pomieszczenia będą otynkowane i pomalowane, a na podłogach pojawią się panele i gresowe płytki. Każde mieszkanie będzie ogrzewane z sieci miejskiej, a zużycie energii będzie mierzone indywidualnie. Przy budynkach znajdzie się plac zabaw i 210 miejsc parkingowych. Teren między blokami zostanie upiększony zielenią i dodatkowymi nasadzeniami.

Pytania dotyczące akustyki są często zadawane przez przyszłych mieszkańców, przyznaje Przemysław Sandecki, kierownik budowy. Wszystkie ściany działowe zostały zaprojektowane tak, aby standard akustyczny był wyższy niż wymagany. Wykorzystano materiały o właściwościach termicznych i akustycznych, a także drzwi o podwyższonej izolacji akustycznej i zabezpieczeniach antywłamaniowych.

Prezydent miasta Marcin Bazylak podkreśla, że lokalni mieszkańcy mogą obserwować postępy prac budowlanych. Dzięki temu mogą lepiej zrozumieć proces budowy i mieć możliwość zadawania pytań.

Budowane bloki mają różnorodne metraże mieszkań – od 31-metrowych kawalerek do dużych, czteropokojowych mieszkań o powierzchni blisko 90 metrów kwadratowych. Każdy blok ma formę prostopadłościanu o wymiarach 17,3 m x 32,8 m, a dwie ostatnie kondygnacje stopniowo się zmniejszają. Od parteru do piątego piętra każdy budynek będzie mieć po 8 mieszkań, na szóstym piętrze 5 lokali, a na siódmym 3. Do dyspozycji mieszkańców będą także piwnice. Wykończenie elewacji będzie w bieli i odcieniach szarości, z elementami drewnianymi.

Koszt całego projektu wynosi ponad 52 mln złotych. Miasto otrzymało prawie 21 mln złotych dofinansowania z Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego rządu polskiego.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego oferuje mieszkania osobom, które zarabiają zbyt dużo, aby kwalifikować się do mieszkań socjalnych lub komunalnych, ale jednocześnie nie zarabiają na tyle dużo, aby móc uzyskać kredyt hipoteczny lub kupić nieruchomość na rynku prywatnym. Miasto planuje również budowę kolejnych lokali komunalnych lub w formule TBS dla osób, które nie mogą nabyć nieruchomości na zasadach rynkowych.