W Dąbrowie Górniczej miało miejsce fantastyczne odkrycie archeologiczne na ogromną skalę
Odkrycie to można z całą pewnością nazwać sensacyjnym. Od dawna nie było tak dużego znaleziska, a do tego możemy go doświadczyć w samej Dąbrowie Górniczej. Wiele osób wskazuje na to, że z takim odkryciem archeologicznym, badacze będą mieli teraz możliwość pracy nad okolicą przez następne kilka dekad. Do odkrycia doszło dokładnie na Górze Bukowej, która mieści się w Dąbrowie Górniczej. Badania potwierdziły, że odkryto tam pochówek prawdopodobnie z okresu VII wieku. Cały świat zainteresował się tym fascynującym odkryciem na miarę dekady.
Takie odkrycie zapewniło naukowcom z okolicy prace do badań na następne dziesiątki lat! Z każdą kolejną potwierdzoną próbką podczas badań dowiadujemy się coraz więcej na temat tego pochówku sprzed ponad tysiąca lat. Naukowcy będą próbowali dowiedzieć się tego, kiedy tak właściwie człowiek pojawił się po raz pierwszy na terytorium Góry Bukowej. To będą z całą pewnością owoce próby badawcze. W środę 20 lipca miało miejsce oficjalne spotkanie z przedstawicielami lasów na Górze Bukowej.
Prowadzone tutaj badania zostały już omówione z konserwatorium zabytków
Wszystkie instytucje znajdujące się w okolicy potwierdziły chęć współpracowania z badaczami, którzy będą próbowali pozyskać jak najwięcej informacji podczas badania pochówku pochodzącego sprzed ponad 1000 lat. Możemy zatem spodziewać się tego, że wkrótce Dąbrowa Górnicza uzyska mnóstwo pomocy z zewnątrz. Powstaną tu całe zaplecza naukowe oraz różnorodne ścieżki edukacyjne, które mają za zadanie pomóc w określaniu pochodzenia tego znaleziska oraz historii stojącej za tym pochówkiem i obecną kulturą.
Obszar badań, na którym znaleziono pochówek, znajduje się nieco ponad 350 metrów nad poziomem morza. W okolicy podnóża tej góry naukowcy dopatrzyli się już nawet działalności człowieka. Istniały tam różnorodne złoża metali, które można wydobywać, dlatego też badacze dotarli do szlaków wskazujących na to, że niegdyś w tej lokalizacji znajdowały się średniowieczne kopalnie. Obiekt ten powoli zostaje przeistaczany w dziedzictwo kulturowe, dlatego też możemy spodziewać się tego, że lasy państwowe obejmą go ochroną.