„Artystyczny wielogłos” – przekrojowa ekspozycja dzieł polskich twórców akademickich w Galerii Sztuki PKZ

Do 9 maja publiczność ma okazję podziwiać w Galerii Sztuki PKZ wyjątkową wystawę pod nazwą „Artystyczny wielogłos”. Jest to przegląd dokonań różnorodnych polskich artystów związanych ze środowiskiem akademickim. Głównym celem ekspozycji jest prezentacja różnorodności form i stylów, które są obecne w ich twórczości.
Ekspozycja skupia się na ponad sześćdziesięciu dziełach stworzonych przez pięćdziesiąt osób. Wśród nich znajdują się prace z dziedzin takich jak ceramika, szkło artystyczne, rzeźba, instalacje artystyczne, malarstwo, grafika, rysunek i fotografia. „Artystyczny wielogłos” jest reinterpretacją projektu o nazwie „Solo i w duecie. Wielogłos artystycznych postaw”, który został zrealizowany w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu pomiędzy 2024 a 2025 rokiem.
Galeria Sztuki PKZ zaprasza do oglądania wystawy „Artystyczny wielogłos” aż do 9 maja. Możliwość zwiedzania jest dostępna od wtorku do piątku w godzinach od 12.00 do 19.30. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.
Realizacja wystawy odbyła się przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu pod kuratelą Katarzyny Koczyńskiej-Kielan i Bożeny Sacharczuk. „Artystyczny wielogłos” to reinterpretacja rozbudowanego projektu o nazwie „Solo i w duecie. Wielogłos artystycznych postaw”, który wcześniej został zaprezentowany w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Ekspozycja w Galerii Sztuki PKZ, zatytułowana „Artystyczny wielogłos”, prezentuje nową aranżację wybranych dzieł, zgodnie z pierwotną ideą opartą na interdyscyplinarnym dialogu inicjowanym przez artystów z Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz twórców z innych ośrodków akademickich w Polsce, korzystających w swojej pracy z materiału ceramicznego. Ekspozycja zdobi szeroki zakres tematów poruszanych we współczesnej sztuce, inicjując „artystyczne sprzężenia” pobudzające do badania związków ideowych, tematycznych i formalnych.
Ta narracja ekspozycji ukazuje zarówno wspólne wartości artystów, jak również źródła tematyczne, z których czerpią we współczesnej twórczości niezależnie od medium. Ekspozycja przynosi wgląd w różnorodność kierunków i eksplorowanych dyscyplin. Przewodnik po ceramice artystycznej ukazuje bogactwo form wyrazu i działań, które umiejscawiają ją na równi z innymi formami sztuki współczesnej.