Zagłębiowskie Centrum Onkologii staje się jedynym ośrodkiem w Śląsku oferującym kompleksowe wsparcie dla pacjentów ze stopą cukrzycową

Zagłębiowskie Centrum Onkologii staje się jedynym ośrodkiem w Śląsku oferującym kompleksowe wsparcie dla pacjentów ze stopą cukrzycową

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, która uczyniła Zagłębiowskie Centrum Onkologii (ZCO) jedynym placem na terenie województwa śląskiego, gdzie osoby dotknięte stopą cukrzycową otrzymają kompleksowe wsparcie. Włączenie ZCO do ministerialnego programu znacznie poszerza spectrum dostępnych form leczenia, a także umożliwia finansowanie skomplikowanych i kosztownych procedur medycznych.

Podobnie, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na kontynuację pilotażowego programu leczenia stopy cukrzycowej do roku 2026. Nowo wprowadzone regulacje mają na celu poprawę jakości leczenia komplikacji wynikających z cukrzycy oraz wzmocnienie systemu prewencji przed amputacją kończyn. ZCO jest jednym z sześciu szpitali w Polsce, które biorą udział w tym pilotażowym programie.

– Sukces tego rodzaju, jaki odniosło Zagłębiowskie Centrum Onkologii oraz oddział diabetologii, jest rzeczywiście ogromny. Musimy mieć na uwadze, że stopa cukrzycowa to bardzo poważny problem, wynikający z nieleczonej lub niewłaściwie leczonej cukrzycy. Polska niestety przewodzi wśród krajów, które mają najwięcej przypadków amputacji kończyn. Musimy to zmienić, a program leczenia stopy cukrzycowej jest właśnie tego narzędziem – tłumaczy dr n.med. Tomasz Szczepanik, pełniący funkcję zastępcy dyrektora ds. lecznictwa dąbrowskiego szpitala oraz konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie diabetologii.

Gdy pacjent zauważa ranę, często nie zdaje sobie sprawy, jak poważne mogą być konsekwencje. Niewielkie uszkodzenie skóry może prowadzić do zniszczeń tkanki i kości. Zainfekowana rana może doprowadzić do martwicy, a ostatecznie do amputacji. – Taka malutka rana, jeżeli jest źle pielęgnowana i leczona oraz gdy choroba nie jest odpowiednio kontrolowana, może prowadzić do poważnej niepełnosprawności – ostrzega ekspert.

Wkrótce uruchomiony w dąbrowskim szpitalu program ma na celu zapewnienie pacjentom wsparcia w tym kluczowym momencie, kiedy bez kompleksowego leczenia szpitalnego nie jest możliwe samodzielne poradzenie sobie z problemem.

– W naszym szpitalu pacjenci będą otrzymywać dożylną antybiotykoterapię. Będą mieli też możliwość przeprowadzenia operacji na oddziale diabetologicznym, ponieważ procedura ta będzie finansowana przez ministerstwo. Pacjent nie będzie musiał być hospitalizowany na oddziale chirurgicznym. Chirurg zaś będzie współpracować z naszym oddziałem. Jako że nasz ośrodek to plac wielospecjalistyczny, mamy możliwość działania na wielu płaszczyznach, co pozwala nam kompleksowo wspierać naszego pacjenta – tłumaczy dr Tomasz Szczepanik.

Każdego roku na dąbrowskiej diabetologii specjalistyczną pomoc otrzymuje ponad 1200 osób. Oddział prowadzi również projekty z zakresu edukacji zdrowotnej, profilaktyki i wczesnego rozpoznawania cukrzycy.