Transformacja poprzemysłowej przestrzeni w Dąbrowie Górniczej: 24 mln zł na rewitalizację dawnej fabryki Defum

Transformacja poprzemysłowej przestrzeni w Dąbrowie Górniczej: 24 mln zł na rewitalizację dawnej fabryki Defum

W mieście Dąbrowa Górnicza, na terenie dawnej fabryki obrabiarek Defum, rusza kolejny etap projektu rewitalizacyjnego. Inwestycja, finansowana kwotą 24 milionów złotych, ma na zadanie przemienić poprzemysłowe tereny w tętniące życiem miejsce. Czego mogą oczekiwać mieszkańcy?

6 lutego odbyło się oficjalne otwarcie drugiej fazy budowy nowego centrum Dąbrowy Górniczej, które lokalizowane jest na terenie byłej kotłowni fabryki Defum. W uroczystości wzięli udział reprezentanci władz lokalnych oraz członkowie społeczności, którzy z nieukrywanym entuzjazmem patrzą na nadchodzące przemiany.

„Ten dawny obszar przemysłowy będzie wkrótce tętnił nowym życiem” – takie słowa skierował do zgromadzonych marszałek Wojciech Saługa. Planuje się, że nowo powstałe punkty handlowe i usługowe przyciągną mieszkańców do odnowionego obiektu, co jest elementem szerszej strategii przemiany całego regionu. „Gratuluję doskonałego pomysłu i jestem przekonany, że Fabryka Pełna Życia będzie tętnić życiem każdego dnia” – dodał marszałek.

Prezes Fabryki Pełnej Życia, Wojciech Czyżewski, podkreślił, że jednym z głównych celów inwestycji jest zachowanie atmosfery dawnego Defum. Po zakończeniu obecnej fazy projektu, na którą pozyskano ponad 100 milionów złotych dofinansowania, przewiduje się kontynuację prac mających na celu scalenie wszystkich elementów nowego centrum.

Jednym z najbardziej interesujących przedsięwzięć drugiego etapu jest hala „Ząbkowice”, która ma służyć jako miejsce pełne smaków oraz targi. Jej wystrój będzie nawiązywał do Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach, a także prezentować będzie dokonania tej huty.

Hala „Ząbkowice” zostanie połączona z pasażem handlowo-usługowym, w którym znajdzie się przestrzeń muzealna dedykowana historii przemysłu Zagłębia Dąbrowskiego oraz Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek „Defum”. Zachodnią stronę nowego rynku zamknie odrestaurowany budynek dawnej kotłowni, który zostanie przekształcony w obiekt komercyjny.

Projekt zakłada również wprowadzenie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań oraz zachowanie zieleni i tożsamości miejsca. Mieszkańcy mogą spodziewać się atrakcyjnych przestrzeni publicznych oraz odnowienia kolejnych zabytkowych hal.

Przetarg na wykonawcę drugiego etapu planowany jest do końca marca, a pierwsze obiekty mają być gotowe do użytku już na początku 2027 roku. To istotny krok w kierunku ożywienia Dąbrowy Górniczej i stworzenia nowej jakości życia dla jej mieszkańców.