Zbliża się okres obchodów Święta Niepodległości, znanych jako "Dni Wolnościowe"

Zbliża się okres obchodów Święta Niepodległości, znanych jako "Dni Wolnościowe"

Tegoroczne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości w Polsce odbędą się od 31 października do 11 listopada i będą organizowane pod egidą „Dni Wolnościowe”. Jest to okres, który co roku przypomina o wydarzeniach, które 119 lat temu miały miejsce w Dąbrowie Górniczej.

W latach 1905, ulice Zagłębia Dąbrowskiego stały się areną wydarzeń historycznych znanych jako „Dni Wolnościowe”. W tamtym okresie, od końca października do początku listopada, miasto tętniło wolnościowym duchem. Miejsce miały marsze, demonstracje i wiele innych zgromadzeń. Funkcjonariusze carscy byli rozbrajani, a działalność sądownicza utworzona przez zaborców była przerywana. Przejmowano drukarnie i publikowano gazety w języku polskim. Tworzono podwaliny samorządu i służb porządkowych, jakby budując mikrorepublikę – Republikę Zagłębiowską.

Te „Dni Wolnościowe” były apogeum rewolucji, która rozgorzała na początku 1905 roku i objęła całe terytorium cesarstwa rosyjskiego. Już w lutym, robotnicy z Dąbrowy spontanicznie przystąpili do strajku. Walczyli o lepsze warunki pracy, takie jak ośmiogodzinny dzień pracy, oraz o prawa obywatelskie. Siłą napędową tych wydarzeń w Zagłębiu Dąbrowskim była Polska Partia Socjalistyczna pod przewodnictwem Józefa Piłsudskiego. W protestach brała udział młodzież szkolna, a miejscem masowych zgromadzeń była dąbrowska „Sztygarka”. Te wydarzenia, ze względu na swoje dążenie do niepodległości, uznawane są za czwarte powstanie narodowe.

Republika Zagłębiowska przetrwała jedynie dziesięć dni, po czym została zdławiona przez stan wojenny. Uczestnicy tamtych wydarzeń stali się ofiarami surowych represji ze strony zaborczych władz. Niemniej jednak, ta krótka epoka pomogła budować świadomość polityczną robotników i zachować pamięć o bohaterskich czynach bojowców PPS. To wszystko umożliwiło kontynuowanie walk o niepodległość, które ostatecznie doprowadziły do odrodzenia państwa polskiego w 1918 roku.

Bohaterem tegorocznych obchodów Dni Wolnościowych jest postać Bolesława Burskiego. Urodził się w Warszawie, ale większą część swojego życia spędził w Dąbrowie Górniczej, gdzie zajmował się projektowaniem terenów zielonych.