Wznowione ulewy i burze powodują chaos w Dąbrowie Górniczej: prawie 200 interwencji strażaków
Siedem dni po tym, jak Dąbrowa Górnicza doświadczyła gwałtownej powodzi, miasto ponownie pogrążyło się w chaosie spowodowanym przez intensywne opady deszczu i burze. Zmusiło to straż pożarną do prawie 200 interwencji w okolicy. Drugi stopień ostrzeżeń wydanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) będzie obowiązywał do wtorku, 20 sierpnia, do godziny 03:00.
Dnia 8 sierpnia, czwartek, Dąbrowa Górnicza padła ofiarą nagłej powodzi, która sparaliżowała jej funkcjonowanie. W ciągu zaledwie trzech godzin miasto zostało zaskoczone przez 60 mm opadów deszczu, co wymusiło ponad 300 interwencji straży pożarnej. Strażacy musieli zwrócić się o pomoc do sąsiednich miast, aby poradzić sobie ze skutkami silnego wiatru i wieloma podtopieniami. Miasto przypominało raczej rwącą rzekę niż miejską aglomerację, a jego centrum było całkowicie sparaliżowane.
17 sierpnia, sobota, zaledwie tydzień po pierwszym nawałnicy, Dąbrowa Górnicza znów zmagała się z kataklizmem. Intensywne opady deszczu znów doprowadziły do wielu podtopień i przewróconych drzew. Przejeżdżki pod wiaduktami, chodniki i ścieżki rowerowe zostały zalane. Woda wdarła się do piwnic szkół, zalane zostało także Centrum Wodne „Nemo”, miejski szpital oraz Pałac Kultury Zagłębia, powodując poważne straty.
Nie tylko Dąbrowa Górnicza borykała się z tymi problemami. Burze, które przeszły przez Śląsk, spowodowały intensywne opady deszczu i porywy wiatru na tyle silne, że wymagało to wielu interwencji straży pożarnej w całym regionie. Strażacy musieli stawić czoła licznym wyzwaniom, takim jak usuwanie powalonych drzew, pompowanie wody z zalanych piwnic czy zabezpieczanie uszkodzonych dachów.
19/20 sierpnia prognozy IMGW przewidują chłodny i pofalowany front atmosferyczny przechodzący przez Śląsk, który przyniesie znaczne ochłodzenie. Możliwe są kolejne burze, które mogą stać się bardziej intensywne w ciągu dnia. Istnieje ryzyko pojawienia się superkomórek burzowych przynoszących ulewne deszcze, grad i silne porywy wiatru. Mieszkańcy powinni podjąć środki zaradcze w celu ochrony swojego mienia, zwłaszcza w miejscach najbardziej narażonych na skutki nawałnic.