Innowacyjne koncepcje zagospodarowania terenu przez studentów Politechniki Śląskiej prezentowane w Dąbrowie Górniczej

Innowacyjne koncepcje zagospodarowania terenu przez studentów Politechniki Śląskiej prezentowane w Dąbrowie Górniczej

Kreatywne pomysły na przekształcenie miejskiej przestrzeni w Dąbrowie Górniczej zostały przedstawione przez studentów z Politechniki Śląskiej. Te pionierskie koncepcje dotyczące zagospodarowania terenu, wyłożone do publicznego oglądania w Pałacu Kultury Zagłębia, pokazują nie tylko niesamowitą wyobraźnię młodych architektów, ale także ich zaangażowanie w stworzenie bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla ludzi miejskich przestrzeni.

Inicjatywa urbanistyczna, podjęta w Dąbrowie Górniczej, została zorganizowana przez Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego oraz DG urbanLAB, z celu angażującym studentów Politechniki Śląskiej do zaprojektowania innowacyjnych osiedli. Uczestnicy mieli za zadanie opracować koncepcje dla terenu w pobliżu oczyszczalni ścieków i potoku Pogoria, co stanowiło duże wyzwanie z uwagi na obecną infrastrukturę.

Podczas rywalizacji, główna nagroda Grand Prix została przyznana projektowi „Cicha Woda”, stworzonemu przez zespół składający się z Agaty Maroszek, Mai Skowronek, Aleksandry Kupczyk, Aleksandry Kołodziej oraz Kingi Sowy pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Aliny Pancewicz. Jury doceniło projekt za różnorodność programową i świeże spojrzenie na kształtowanie przestrzeni publicznych. W uzasadnieniu podkreślono, że „projekt najlepiej spełnił oczekiwania sądu konkursowego, proponując jednocześnie różnorodność programu użytkowego”.

Drugie miejsce ex aequo zdobyły dwie prace: pierwsza autorstwa zespołu składającego się z Emilii Słowik, Julii Więckowskiej, Olgi Rospondek i Patrycji Iskra pod kierunkiem dr inż. arch. Elżbiety Błeszyńskiej, a druga autorstwa zespołu w składzie Małgorzata Krzywoń, Iza Nawrocka, Martyna Krzempek i Wiktoria Niemiec pod opieką mgr inż. arch. Łukasza Harata. Obie prace zostały wyróżnione za unikalne podejście do urbanistyki oraz interesujące wizje zagospodarowania terenu.

Jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia, które otrzymały prace „Zrównoważona, Zielona Dzielnica” i „Industrialne Zacisze”. Te projekty, stworzone odpowiednio przez Zuzannę Ściurbę, Kamilę Szpil, Martynę Radzik, Daniela Bobrowskiego i Paulinę Gierat oraz Julię Stachurę, Oliwię Lipiec, Karolinę Kaletę, Klaudię Nawrot i Maję Rachwalik, wywarły duże wrażenie na jury dzięki precyzji wykonania i różnorodności zastosowanych rozwiązań architektonicznych.

Nagrody o łącznej wartości 15 000 złotych zostały podzielone między laureatów, co stanowi zachętę dla młodych architektów do dalszego rozwijania swoich kreatywnych koncepcji. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 15 lipca w Pałacu Kultury Zagłębia, a nagrody wręczyła Bożena Borowiec, wiceprezydent miasta. Prace konkursowe będą wystawione do 25 lipca, umożliwiając mieszkańcom zapoznanie się z innowacyjnymi pomysłami, które mogą wpłynąć na przyszły wygląd ich otoczenia.