Zakończył się Jubileuszowy 30. Śląski Konkurs Instrumentów Dętych dla Najmłodszych
Właśnie dobiegł końca Śląski Konkurs Instrumenty Dęte, który w tym roku obchodził wyjątkową, trzydziestą rocznicę swojego istnienia. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w kategorii „Blacha” skierowanej do najmłodszych talentów muzycznych w wieku od 10 do 16 lat.
Koncepcja organizacji takiego konkursu narodziła się w czasach, kiedy sztuka i kultura wysoka nie były traktowane jako priorytet. Przyczyną była ówczesna sytuacja ekonomiczna kraju, która zmuszała do szczególnie restrykcyjnych oszczędności, co skutkowało rezygnacją z tego typu inicjatyw. W tamtym czasie, jako miasto podjęliśmy jednak decyzję o działaniu na przekór tej tendencyjności. To był bez wątpienia słuszny krok, co potwierdza długa i bogata historia tego wydarzenia – komentuje prezydent miasta Marcin Bazylak. Dodaje również, że nie da się przeliczyć na pieniądze prawdziwej wartości takiego wydarzenia, które ma za zadanie rozwijać talenty muzyczne młodych ludzi i kształtować ich przyszłą drogę artystyczną.
Początki konkursu sięgają 1992 roku, kiedy pierwsza edycja odbyła się w Sali Kameralnej Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. To tam miała swoje miejsce Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. M. Spisaka. Za narodziny konkursu odpowiada Ryszard Gusnar – instrumentalista z pasją do instrumentów dętych, zdolny organizator, twórca i pierwszy dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dąbrowie Górniczej. Od czasu przeniesienia szkoły do innego budynku przy ulicy Wojska Polskiego, miejsce przesłuchań konkursowych również uległo zmianie. XIX edycja Konkursu Śląskiego miała miejsce już w nowym budynku szkoły przy ulicy Wirgiliusza Grynia 17. Konkurs jest dwuetapowy i odbywa się naprzemiennie w dwóch kategoriach: „Drewno dla najmłodszych” – zawierającej instrumenty flet, obój, klarnet, fagot, saksofon oraz „Blacha dla najmłodszych” – trąbka, waltornia, puzon, tuba, eufonium, sakshorn. Od XXV edycji do konkursu wprowadzona została specjalna grupa dla najmłodszych instrumentalistów.
Celem konkursu jest prezentacja umiejętności młodych instrumentalistów, promowanie najbardziej utalentowanych uczniów, popularyzacja instrumentów dętych wśród dzieci i młodzieży oraz stworzenie możliwości spotkania i wymiany doświadczeń nauczycieli szkół muzycznych – podkreślają organizatorzy.
Śląski Konkurs Instrumentów Dętych cieszy się ogromnym zainteresowaniem i stale rosnącą liczbą uczestników z całego kraju, którzy przybywają do naszego miasta, aby celebrować muzykę, pokazywać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia. Wyniki tegorocznej edycji konkursu zostały opublikowane poniżej.