Zakończony Śląski Konkurs Instrumentów Dętych: 30 lat tradycji i talentu muzycznego
Podsumowanie trzydziestej edycji Śląskiego Konkursu Instrumentów Dętego, który był zdecydowanie skupiony na najmłodszych adeptach gry na instrumentach z kategorii Blacha, wieńczy jego zakończenie. Młodzi muzycy w wieku 10-16 lat stawali do rywalizacji o tytuł najlepszych w swojej dziedzinie.
Kiedy pomysł uruchomienia takiego konkursu zrodził się po raz pierwszy, wysoka kultura nie była uważana za priorytet. Było to spowodowane trudnościami ekonomicznymi, które często wymuszały bezwzględne „cięcie kosztów” i zaniedbywanie inicjatyw tego typu. Mimo wszystko, podjęliśmy decyzję o organizacji, która okazała się być całkowicie słuszna. Kierując się tym „przeciwnym prądem”, stworzyliśmy wydarzenie o niewycenianej wartości, które stanowi miejsce dla rozwijania muzycznych talentów młodych ludzi – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.
Pierwsza odsłona konkursu miała miejsce w 1992 roku w Sali Kameralnej Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. M. Spisaka. Inicjatorem i organizatorem był Ryszard Gusnar – instrumentalista i entuzjasta instrumentów dętych o niebywałych zdolnościach organizacyjnych, założyciel i pierwszy dyrektor szkoły. Zmiana lokalizacji szkoły spowodowała przeniesienie konkursu do budynku przy ulicy Wojska Polskiego. XIX edycja odbyła się w nowym miejscu – przy ul. Wirgiliusza Grynia 17.
Śląski Konkurs Instrumentów Dętych składa się z dwóch etapów i odbywa się na przemian w dwóch kategoriach: Drewno dla najmłodszych (flet, obój, klarnet, fagot, saksofon) i Blacha dla najmłodszych (trąbka, waltornia, puzon, tuba, eufonium, sakshorn). Od XXV edycji wprowadzono grupę dla najmłodszych instrumentalistów.
Według organizatorów, głównymi celami konkursu są: prezentacja umiejętności młodych instrumentalistów, promowanie najbardziej utalentowanych uczniów, popularyzacja instrumentów dętych wśród dzieci i młodzieży oraz stworzenie okazji do spotkań i porównania umiejętności nauczycieli z różnych szkół muzycznych.
Śląski Konkurs Instrumentów Dętych cieszy się niewymierającą popularnością i rosnącą liczbą uczestników z całego kraju. Ci młodzi muzycy przybywają do miasta, aby cieszyć się muzyką, prezentować swoje talenty i zdobywać cenne doświadczenia. Wyniki konkursu dostępne są poniżej.