Analiza wypadków przy pracy w pierwszej połowie roku według danych GUS
Według najnowszych statystyk opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, do środka obecnego roku, na tysiąc pracowników prawie dwie osoby doświadczyły wypadku podczas wykonywania swojej pracy. Na pierwszy rzut oka może to wydawać się niewielką ilością, ale te statystyki ukazują smutną prawdę – ponad 28 tysięcy Polaków cierpi z powodu tych incydentów. Zestawienie pokazuje, że praca górnika jest najbardziej ryzykowna, podczas gdy praca informatyka i rolnika jest uważana za najbezpieczniejszą.
Liczba wypadków pracowniczych wzrosła w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku. W sumie uszkodzeniom uległo 28,4 tys. osób, co stanowi 1,99 na każde 1000 osób pracujących, a więc o 1,8% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Pomimo tego niepokojącego trendu, liczba najbardziej tragicznych przypadków spada – tylko 57 osób zginęło w wyniku wypadków przy pracy (co oznacza spadek o 19,7% w porównaniu z rokiem poprzednim), a liczba osób z poważnymi obrażeniami wyniosła 127 (spadek o 4,5% w porównaniu z rokiem poprzednim).
W roku 2020, kiedy pandemia COVID-19 wymusiła na wielu pracownikach przejście na pracę zdalną, odnotowano spadek liczby wypadków w pracy – było ich łącznie 62,7 tys., o 24,6% mniej niż rok wcześniej. Jednak jak tylko ludzie zaczęli powracać do swoich biur, trend odwrócił się i liczba wypadków wzrosła o 9,6% w roku 2021.
„Podczas pandemii wiele osób zgłaszało podwyższony poziom stresu związanego z pracą. Jednak praca zdalna mogła przynieść poczucie większego bezpieczeństwa, przynajmniej jeśli chodzi o zdrowie fizyczne – co potwierdzają statystyki GUS, gdzie liczba urazów spadła. Ale kiedy ludzie zaczęli wracać do biur, liczba wypadków zaczęła rosnąć. Choć ryzyko wypadku przy pracy najczęściej kojarzy się z zawodami takimi jak górnictwo czy budownictwo, które nie są przystosowane do pracy zdalnej, wzrost liczby incydentów po pandemii pokazuje, że również osoby pracujące w biurach są narażone na ryzyko. W pierwszym półroczu 2023 roku zanotowano więcej wypadków w sektorze administracyjnym niż w budownictwie” – zauważa Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy i założyciel Personnel Service S.A.