220 nowych parkingów przy stacjach kolejowych PKP w planach inwestycyjnych – korzyści dla mieszkańców m.in. Będzina, Dąbrowy Górniczej i Siewierza
Polskie Koleje Państwowe (PKP) zaplanowały realizację projektu, który przysporzy wygody wielu pasażerom. W ramach przewidzianych inwestycji, wokół dworców i stacji kolejowych w 13 miejscowościach na terenie województwa śląskiego – takich jak Będzin, Dąbrowa Górnicza czy Siewierz, powstaną nowe parkingi. Ta inicjatywa jest elementem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.
Wspomniany program ma na celu ułatwić podróżującym połączenie jazdy samochodem z korzystaniem z transportu kolejowego. W rezultacie tego przedsięwzięcia, blisko 100 miejscowości na terenie całego kraju zyska dodatkowe miejsca parkingowe przy stacjach i przystankach kolejowych.
Katarzyna Głowacka, reprezentująca zespół prasowy PKP PLK, podkreśla, że umowa z wykonawcą dotycząca budowy nowych parkingów została już podpisana. Już w przyszłym roku pasażerowie kolei w takich miejscowościach jak Dąbrowa Górnicza Gołonóg, Będzin Ksawera, Siewierz, Pyrzowice Lotnisko, Poręba, Blachownia, Częstochowa Gnaszyn, Koszęcin, Rusinowice, Turowo, Teklinów, Jacków i Kusięta Nowe będą mogli skorzystać z nowych miejsc parkingowych znajdujących się tuż obok peronów.
Projekt przewiduje także instalację oświetlenia i monitoringu na nowo wybudowanych parkingach. Takie udogodnienia z pewnością podwyższą poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo, parkingi zostaną przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.
Po zakończeniu prac budowlanych, parkingi zostaną przekazane pod opiekę lokalnych samorządów. Jak wyjaśnia Katarzyna Głowacka, to one będą odpowiedzialne za ich utrzymanie. W Dąbrowie Górniczej już wcześniej zawarto umowę w tej sprawie z PKP PLK.
Tymczasem plany budowy parkingów na działce należącej do miasta zostały już ogłoszone przez wiceprezydenta Dąbrowy Górniczej, Damiana Rutkowskiego. W ramach inwestycji PKP PLK przewiduje również budowę chodnika, który poprawi dostęp do peronu od strony ulicy Parkowej. Prace nad projektem są finansowane przez PKP PLK.
Całe przedsięwzięcie jest realizowane w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Wartość projektu szacowana jest na ok. 4,8 mln zł netto. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku.